Coraz więcej rowerów miejskich na Śląsku

rejestracja

wystarczy 1 minuta

logowanie

przygotuj telefon i PIN

Tychy i Pszczyna

W tym roku systemy rowerów miejskich testują również Tychy i Pszczyna. Mieszkańcy tych miast mają do dyspozycji po 4 stacje i po 40 rowerów. „Dzięki programom pilotażowym władze miasta i mieszkańcy mogą ocenić, w jaki sposób system rowerów miejskich może być wykorzystywany” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – „Dzięki temu poznajemy rzeczywiste potrzeby miasta i mieszkańców dotyczące wielkości systemu, umiejscowienia stacji, rodzajów rowerów.”

Pszczyński Rower Miejski ma ponad 700 zarejestrowanych użytkowników. Rowery wypożyczono do tej pory ponad 3200 razy. Najpopularniejszą stacją wypożyczeń w Pszczynie jest Rynek.

Nextbike w regionie

W tym roku na Śląsku rowery Nextbike wypożyczono już ponad 128 tysięcy razy. W czterech systemach zarejestrowanych jest ponad 27 tysięcy użytkowników. Dodatkowo w systemach Nextbike w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy mieszkańców konurbacji śląskiej. Wszyscy oni – podobnie jak użytkownicy Nextbike w innych miastach – mogą bez dodatkowej rejestracji korzystać z rowerów Nextbike w Polsce i na całym świecie. „To wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla turystów i osób podróżujących służbowo” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – „Na Śląsku dodatkowo sprawdza się w codziennej komunikacji. Mamy użytkowników, którzy dojeżdżają rowerem miejskim na dworzec w jednej miejscowości, a potem w innej jadą z dworca do pracy lub szkoły. Korzystają przy tym z dwóch systemów rowerowych, ale tylko jednego konta.

Wiosną 2018 roku zostanie uruchomiony system roweru miejskiego w Sosnowcu. Do dyspozycji mieszkańców będzie 9 stacji i 130 rowerów, które dostarczy Nextbike Polska. Do uruchomienia własnego systemu rowerów miejskich przygotowuje się też Jaworzno. W mieście mają być dostępne zarówno rowery tradycyjne, jak i elektryczne.