Rowery miejskie zawitają do Pszczyny

rejestracja

wystarczy 1 minuta

logowanie

przygotuj telefon i PIN

System Pszczyńskiego Roweru Miejskiego zostanie uruchomiony jeszcze w kwietniu. To program pilotażowy, więc na razie do dyspozycji mieszkańców Pszczyny i turystów będą 4 stacje i 40 rowerów. Będzie z nich można korzystać codziennie przez całą dobę aż do 28 września.

Systemy rowerów miejskich powstają na całym świecie. Firma Nextbike Polska, która odpowiada za uruchomienie i utrzymanie systemu w Pszczynie, od lat działa m.in. w Warszawie (system Veturilo), Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Lublinie, Łodzi i Poznaniu. W całej Polsce udostępnia ponad 10 tysięcy rowerów, z których korzysta ponad milion zarejestrowanych użytkowników. Samoobsługowe systemy rowerów miejskich Nextbike można spotkać na czterech kontynentach w 23 państwach.

Idea samoobsługowych systemów wypożyczania rowerów miejskich to efekt rewolucji technologicznej i wyzwań, przed jakimi stają współczesne miasta. Rejestracja użytkownika następuje przez internet, identyfikuje się on za pomocą numeru telefonu komórkowego, korzystanie z systemu ułatwia specjalna darmowa aplikacja Nextbike na smartfony. Dzięki nowym technologiom system działa sprawnie, jest praktyczny dla użytkowników, a niski koszt sprawia, że rowery Nextbike są nie tylko zdrową i ekologiczną, ale też tańszą alternatywą dla tradycyjnych form transportu.

Jak wynika z danych zebranych przez Nextbike, rowery miejskie nie spełniają jedynie funkcji rekreacyjnej. Stanowią one przede wszystkim uzupełnienie tradycyjnego systemu komunikacji miejskiej. Wskazuje na to duża liczba wypożyczeń w dni powszednie, zwłaszcza w godzinach szczytu oraz niewielkie pokonywane odległości. Cennik skonstruowany jest tak, by rowery mogły służyć jak największej liczbie osób. Promuje krótkie przejazdy, które są bezpłatne, cena rośnie z każdą kolejną godziną wypożyczenia. Dzięki temu rowery nie są przetrzymywane ponad miarę i mogą służyć innym użytkownikom.